Blog o tworzeniu stron internetowych Ile Kosztuje Strona Internetowa?

Blog author

2make.pl

Identyfikacje Wizualne

Ile Kosztuje Strona Internetowa?

Jedną z ważniejszych kwestii dla klienta jest cena strony internetowej. Normalnym jest, że klienci chcą poznać chociaż orientacyjne ceny wykonania profesjonalnej strony, dlatego postaram się przybliżyć ten temat.

Jak wspominałem w artykule Rodzaje Stron Internetowych cena zależna jest od rodzaju strony oraz zakresu funkcjonalności. Są to najważniejsze kwestie, które decydują o końcowej cenie.

Muszę zaznaczyć coś na samym początku tego artykułu: jeśli cena strony internetowej jest podejrzanie niska (np. ok. 600zł) to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wykonana usługa będzie nieprofesjonalna lub / i wykonana na gotowym szablonie. Co to oznacza w praktyce? Strona wykonana przez amatora może „rozwalać” się na urządzeniach mobilnych, może być niezdatna do pozycjonowania, a nawet zawierać luki przez które będzie można wykraść dane. Zastanów się czy za 600zł osoba wykonująca stronę internetową napisze ją według obecnie panujących standardów, stworzy unikalny & modny design, zoptymalizuje słowa kluczowe pod wyszukiwarki, zoptymalizuje treść i zdjęcia do szybszego wczytywania, przetestuje na różnych urządzeniach i przeglądarkach, zabezpieczy, wybierze odpowiedni serwer i wdroży oraz będzie oferowała support po skończeniu realizacji. Dodatkowo wykonywanie stron na gotowych szablonach jest pośrednio okradaniem i okłamywaniem klienta. Gotowe szablony często są dosyć tanie (i słabo wykonane), a firmy, które je kupują i sprzedają klientom jako unikatowe są po prostu oszustami. Klient płaci za towar, który mógłby sam kupić 10-100 krotnie taniej. Oczywiście kiedy klient jest świadomy, że strona zostanie wykonana na gotowym szablonie, ponieważ np. nie jest w stanie zainwestować więcej i płaci firmie tylko za wykupienie, konfigurację, wdrożenie i edycję szablonu, wtedy wszystko jest w porządku.

Wracając do tematu cen stron internetowych: podane ceny stron www są przykładowe i orientacyjne. Są to ceny dla unikatowych i responsywnych stron wykonanych zgodnie z najnowszymi trendami i obowiązującymi zasadami, gdzie programista stosuje się do najnowszej semantyki HTML5 oraz używa nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań.

Cena prostej strony internetowej „wizytówki”

Nawiązując do wyżej wspomnianego artykułu, jest to najprostszy rodzaj strony internetowej. Zawiera kilka sekcji / podstron takich jak „o nas”, „galeria”, „kontakt” itp. Zazwyczaj wykonanie takiej strony wraz z zaprojektowaniem designu to okres ok. 1 – 2 tygodni razem z wdrożeniem i testowaniem. Cena to ok. 2000zł.

Cena firmowej strony typu „wizytówka” z systemem CMS

Strony z systemem CMS są zazwyczaj droższe, ponieważ programista musi poświecić więcej czasu i uwagi na wdrożenie panelu CMS. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie, ponieważ nieautoryzowany dostęp do panelu CMS oznacza przejęcie strony internetowej. Oczywiście w takiej sytuacji można ją odzyskać, ale straty mogą być duże, szczególnie jeśli nie była wykonywana kopia zapasowa. Czas wykonania to maksymalnie 4 tygodnie, ale często zdarza się, że krócej (w zależności od rozbudowania strony). Cena to ok. 2000 – 4000zł.

Cena bloga

Tutaj sprawa ma się podobnie jak wyżej. Zazwyczaj blog tworzy się na znanym systemie WordPress lub na prywatnie stworzonym CMS. Czas wykonania to ok. 4 tygodnie. Cena to ok. 3000 – 4000zł.

Cena sklepu internetowego

Sklepy internetowe różnią się między sobą, więc i cena może być bardzo różnorodna. Mimo wszystko cena dobrze wykonanego sklepu, który jest zoptymalizowany (bardzo ważne!) będzie wyższa niż standardowej strony internetowej. Czas wykonania to ok. 4 – 6 tygodni. Cena to ok. 3000 – 8000zł.

Za ok. 3000zł dostaniemy prosty sklep na którym spokojnie będziemy mogli sprzedawać określone towary. Cena rośnie wraz z dodatkowymi funkcjami takimi jak np. większy wybór płatności, newsletter.

Cena portalu / serwisu internetowego

Zaprogramowanie serwisu internetowego czy innej rozbudowanej aplikacji jest zawsze wyzwaniem. Programista musi m.in rozważnie stworzyć strukturę bazy danych, relację między tabelami, zabezpieczyć każdą część aplikacji. Czas wykonania tutaj jest tak różnorodny, że ciężko go określić (wszystko rozbija się oczywiście o funkcjonalność). Możemy przyjąć, że czas wykonania to minimum 6 – 8 tygodni dla bardzo prostych aplikacji. Prace nad rozbudowanymi projektami mogą trwać nawet kilkanaście miesięcy. Cena zaczyna się od ok. 6000 – 8000zł.

Cena utrzymania strony internetowej

Utrzymanie strony internetowej na wykupionym hostingu to koszt odnowienia abonamentu hostingu i domeny. Dla stron firmowych zazwyczaj wystarcza podstawowy plan hostingu, którego utrzymanie wraz z domeną kosztuje ok. 150 – 300zł rocznie. Oczywiście podstawa to korzystanie z usług dobrej firmy hostingowej. Do tych kosztów może dochodzić opieka nad domeną np. aktualizacje, wykonywanie kopii zapasowych. My akurat przy wykonywaniu stron internetowych dla naszych klientów oferujemy darmową opiekę nad stroną i pomoc. Jest to ważne dla klienta, aby w każdej chwili mógł się czegoś dopytać lub zasięgnąć pomocy np. przy korzystaniu z panelu CMS.

Autor artykułu

Developer, Autor artykułu

Damian Pawłowski Full Stack Developer

Polubiłeś nas?

Bądź z nami w kontakcie!