Blog o tworzeniu stron internetowych Strona Responsywna – co to jest RWD?

Blog author

2make.pl

Identyfikacje Wizualne

Strona Responsywna – co to jest RWD?

W wielu artykułach można przeczytać, że standardem, a wręcz przymusem jest posiadanie responsywnej strony internetowej. To oczywiście prawda. Wzrost urządzeń mobilnych na rynku rośnie od kilku lat w bardzo dynamicznym tempie dlatego responsywna strona internetowa jest tak ważna.

Pewnego dnia kolega mnie zapytał czym właściwie jest responsywność. Dało mi to do myślenia, że niby z pozoru tak oczywiste znaczenie nie dla każdego musi być jasne, przecież przeważnie takiego określenia używają tylko osoby z branży. Ktoś kto potrzebuje strony internetowej niekoniecznie wcześniej musiał spotkać się z tym określeniem.

Responsywność (a raczej Responsive Web Design) to technika tworzenia stron dzięki której stworzona strona dopasowuje swój układ do odpowiedniej rozdzielczości urządzeń. Innymi słowy, działa (i wygląda!) prawidłowo na każdym urządzeniu: smartfonie, laptopie czy tablecie.

Kilka lat temu niektórzy tworzyli np. dwie wersje strony internetowej. Jedna była przeznaczona na duże urządzenia, a druga na urządzenia z mniejszą rozdzielczością. Na szczęście te czasy już mamy za sobą 😉

Jeśli chcesz sprawdzić czy dana strona jest responsywna to najprostszym sposobem będzie zmniejszenie okna przeglądarki. Układ powinien zmieniać się wraz ze zmianą rozdzielczości. Czasami po zmianie rozdzielczości na mniejszą potrzebne jest odświeżenie okna przeglądarki (dzieje się tak kiedy developer zapomni lub po prostu nie przygotuje strony do takich testów). Odświeżenie jest potrzebne, aby funkcje JavaScriptu mogły wykonać się na nowo dla odpowiedniej już wielkości elementów.

Warto sprawdzać działanie strony na prawdziwych urządzeniach mobilnych, ponieważ nie każde urządzenie (i przeglądarka) musi wyświetlać stronę poprawnie. Różne urządzenia i przeglądarki niejednemu programiście utrudniły pracę 😉

Jeśli programista skończy stronę i zauważysz jakieś błędy w działaniu responsywności, zwróć mu uwagę. Małe wpadki mogą zdarzyć się najlepszym. W końcu wyobraź sobie ile na świecie jest urządzeń, przeglądarek i (o zgrozo) wersji przeglądarek. W każdym przypadku strona musi wyglądać idealnie.

Autor artykułu

Developer, Autor artykułu

Damian Pawłowski Full Stack Developer

Polubiłeś nas?

Bądź z nami w kontakcie!